Czym jest gospodarka cyrkularna i jak zamierzamy ją wykorzystać jako marka odzieżowa?

Gospodarka cyrkularna, którą często w naszych postach nazywamy gospodarką obiegu zamkniętego posiada ogromny potencjał jeśli chodzi o ochronę środowiska i rozsądne gospodarowanie surowcami. Może też przełożyć się bezpośrednio na zaoszczędzenie pieniędzy kupujących ubrania.

Czym jest gospodarka cyrkularna i jak zamierzamy ją wykorzystać jako marka odzieżowa?

W internecie możecie przeczytać dużo informacji na temat tego jak dokładnie działa taki obieg zamknięty, gdzie jest on stosowany itp. Posługując się uogólnieniem chodzi o to żeby odpad stał się na nowo surowcem, a z surowca tego wytworzyć pełnowartościowy produkt. W naszym przypadku zniszczone ubrania zostaną naprawione lub przerobione na surowiec potrzebny do wykonania nowego, które długo posłuży.

Tutaj skupimy się na naszych działaniach i opiszemy jak chcemy wprowadzać taki system w vvidokach. Jest to ciekawy pomysł, ponieważ nie ma chyba w Polsce marki odzieżowej, która za jeden z głównych celów działania obrała maksymalizację kontroli obiegu ubrań, które szyje.

Gospodarka cyrkularna w praktyce

Ilość śmieci tekstylnych w Polsce i w ogóle na świecie jest zatrważająca. Wynika to głównie z dwóch powodów: bezmyślna, przesadna konsumpcja oraz zaspokajanie jej i kreowanie jako coś normalnego przez wielkie marki odzieżowe. Kolejną sprawą jest odpowiedzialność marek odzieżowych za to co wyprodukują. Tylko, że normą i wręcz absurdem jest to, że wyprodukowana sztuka odzieży kupiona przez klienta jest tylko kolejnym wpływem na konto sprzedawcy. Żadnego z producentów nie obchodzi co stanie się z ubraniem dalej. Zapłacone, zwrotu towaru nie ma, można się cieszyć zyskiem i nakręcać sprzedaż dalej.

My wpadliśmy na inne pomysły, o których zaraz Ci opowiemy, ale jeszcze kilka ważnych słów zanim zaczniemy.

Jesteśmy marką odzieżową działającą w nurcie slow fashion. Zresztą nie ważne w jakim nurcie działa marka odzieżowa jej celem jest sprzedawanie i zarabianie pieniędzy na uszytych ubraniach, to logiczne. Vvidoki nie różnią się pod tym względem od innych. My jednak idziemy o krok dalej i naszym głównym założeniem jest szyć ubrania dobrej jakości, które będą długo Ci służyć, jesteśmy również gotowi naprawić uszkodzoną odzież, którą kiedyś od nas kupiłaś/łeś i zadbać o jej utylizację jeżeli nie będzie nadawać się do upcyklingu. Dzięki temu zmieniamy trochę zasady działania marki odzieżowej.

Aby zadbać o taki obieg zamknięty ubrań należy logistycznie się przygotować. Musimy opracować dokładny schemat i sposób napraw odzieży oraz dalszego postępowania z nią. Nasza propozycja jest taka:

1. Zniszczoną lub uszkodzoną odzież magazynujemy i sortujemy na taką, która da się naprawić i na taką, która już zakończyła swoje życie

2. Naprawiamy ubranie -często wiąże się to z przerobieniem głównej bryły konstrukcji ubrania, naszyciem czegoś, skróceniem przetartych rękawów itp. Nasza szwalnia dostarcza nam na szczęście dużo ścinków z różnych materiałów, które normalnie wylądowałyby w koszu na śmieci. Skrawki stanowią dobry surowiec do takich napraw odzieży. Dodatkowo mogą być pozyskiwane z ubrań, które już się nie nadają do naprawy.

3. Fragmenty odzieży, która nie nadają się do upcyclingu będziemy zbierać i systematycznie utylizować w odpowiednich miejscach (fabryki filcu lub czyściw przemysłowych) lub wymyślimy jeszcze coś innego, bardziej wartościowego (np. produkcja papieru na metki). 

4. Takie upcyklingowe ubrania najczęściej będą w zupełnie przypadkowych kolorach i będą miały różny skład materiałowy. Znaleźliśmy na to sposób. Ekologiczna farbiarnia tkanin i odzieży to miejsce, które przywróci kolor ubraniu po upcyklingu i jeszcze zwiększy jego żywotność. Najlepiej jeżeli ubrania są wykonane z włókien naturalnych, ponieważ farba łatwo penetruje takie włókna i nadaje głęboki kolor. Niestety bardzo niewielka część z takich upcyklingowych ubrań będzie jednolita składem materiałowym. To jednak nie przeszkadza w zabarwieniu takich ubrań na czarny kolor, który da najlepszy efekt.

5. Ubrania takie wycenimy w następujący sposób. Na ich cenę brutto będzie składała się kwota pozyskania ubrania, wyceniony czas potrzebny na wszystkie przeróbki, koszt farbowania i transportu oraz podatek. Ile takie ubranie będzie kosztować? Ciężko powiedzieć, ale na pewno będzie to cena przystępna dla każdego. Naszym założeniem jest żeby chociaż zbliżyć się do ceny sieciówek i dać Ci wygodną i niedrogą alternatywę.

To chyba wszystko na początek. Organizacja tego przedsięwzięcia wymaga czasu i dużego nakładu pracy, ale damy radę! Kolejny artykuł dotyczący gospodarki cyrkularnej i tego jak nam idzie z realizacją upcyklingowej serii ubrań już za… jakiś czas ;)

Powrót do blogu