Kolekcje kapsułowe - czym są?

Kolekcja kapsułowa w szerokim ujęciu to nic innego niż seria ubrań, które w sposób stylistyczny i estetyczny pasują do siebie. Możemy z takich ubrań tworzyć zupełnie różne stylizacje nie mając ich zbyt wiele w szafie. Szczególnie ucieszy to minimalistów, którzy posiadają w swojej garderobie kilkanaście wysokiej jakości sztuk odzieży.

Kolekcje kapsułowe - czym są?

Dlaczego o tym piszę? Tworzenie szafy kapsułowej to świetny pomysł aby ograniczyć ilość ubrań do tych, które naprawdę lubimy i bez których nie będziemy mogli się obejść. Gwarantuję, że taki typ garderoby zmieni Wasze postrzeganie na temat asortymentu Waszej szafy i pobudzi wyobraźnię.

Znowu nie mam się w co ubrać!

Na świecie, uwierzcie lub nie, KAŻDY ma się w co ubrać. Nawet kraj, który ma 65 razy niższe PKB niż Polska zmaga się z problemem zbyt dużej liczby odzieży na wysypiskach. Mowa tutaj o Haiti. Państwo całkowicie zrujnowane gospodarczo ma za dużo odzieży, która wcale nie jest zniszczona i nadaje się do codziennego użytku jeszcze przez wiele lat. Domyślacie się, że jest to wina ogromnej konsumpcji produktów tekstylnych USA i Europy, które z Haiti stworzyły istny “ubraniowy śmietnik”. Wiele ubrań napływa tam również dzięki źle zorganizowanej pomocy humanitarnej, która tylko zwiększa ilość tekstylnych śmieci na tej wyspie.

No dobra, czyli podstawowy problem mamy z głowy. Masz się w co ubrać! Problemem jest to, że nie chcesz się ubierać w to co masz w szafie. Według mnie ma to dwie główne przyczyny: pierwsza jest taka, że cały czas pokutuje przekonanie, że jak ktoś np. chodzi trzy lata w tej samej kurtce, czy spodniach to na pewno jest biedny i nie stać go na nic nowego.

Druga przyczyna jest taka, że kupujemy (często niskiej jakości) ubrania, które są modne tylko przez jeden sezon, ponieważ daliśmy się nabrać na modę, którą kreują głównie sieciówki spoglądające na ekskluzywne domy mody, których pomysły nieudolnie kopiują. Z drugiej jednak strony super być modnym, podnosi to naszą samoocenę i sprawia, że lepiej czujemy się w naszej skórze nawet tej sztucznej kupionej w sieciówce. Tylko czy naprawdę stać nas na taką próżność?

Moda, trend, ponadczasowość

Moda jest chwilowa, ulotna i świetna w kontekście zarabiania sporych pieniędzy, w krótkim czasie przez producentów ubrań. Trend to zjawisko długofalowe, ale obecne przez określony czas, daje nam większe możliwości racjonalnego tworzenia naszej szafy.

Ponadczasowość to klucz do sukcesu. Każdy wie, że ponadczasowość to nie tylko legendarne kroje i wygląd ubrania, to także niemal niezniszczalna jakość materiałów i wykończenia, która moim zdaniem robi największe wrażenie wśród tych, którzy podziwiają nasze ubrania. W ponadczasowości bardzo ważnym czynnikiem jest też dopasowanie odzieży do naszego kształtu ciała aby zawsze z przyjemnością sięgać po takie ubranie.

Wniosek nasuwa się sam. Kapsułowe podejście do naszej garderoby to wybieranie dobrej jakości ubrań, aktualnych przez długi czas, w których świetnie się czujemy i wyglądamy, a dodatkowo możemy je ze sobą łączyć w różne stylizacje.

Kapsułowa ekologia

Jak wyżej opisana kapsułowość wpływa na ekologię i troskę o środowisko? To bardzo dobre pytanie! Wszystko zaczyna się w naszej głowie i to od nas zależy jak chcemy się ubierać. Nie pozwólmy omotać się modzie i kreowaniu wysokiego popytu przez gigantów odzieżowych. Ubranie przede wszystkim ma podobać się Tobie i to właśnie Ty masz się w nim dobrze czuć. Zastanów się jakie ubrania najbardziej lubisz i zostaw je w swojej szafie. Przy kupnie kolejnego dobrze się zastanów czy będzie to dobra inwestycja na lata, może warto zastanowić się czy nie kupić czegoś szytego na miarę specjalnie dla Ciebie? Oczywiście, że to sporo kosztuje, ale zdziwisz się jaki daje to komfort i jak motywuje do dbania o taką odzież o jej trwałości nie wspominając. Spostrzegawczy znajomi na pewno zauważą jakość materiałów i to jak dobrze w takim ubraniu wyglądasz.

Dobrze zaplanowane zakupy sprawią również, że unikniesz kupowania czegoś czego nie potrzebujesz. Kupuj z głową i dobieraj ubrania tak, aby tworzyły spójną całość.

Nie każdy jest stylistą i ekspertem w kwestii wizerunku, ale przy odrobinie chęci bardzo łatwo się nim stać, oczywiście biorąc pod uwagę siebie i swoich bliskich. W sieci można znaleźć mnóstwo pomysłów jak się ubrać mając bardzo skromną jeśli chodzi o ilość ubrań garderobę. Co w takim razie zrobić z ubraniami, których zdecydowaliśmy się już nigdy nie założyć? Najlepiej zrobić prezent komuś z rodziny lub znajomym, którzy będą z tej odzieży korzystać. Można też spróbować skorzystać z aukcji internetowych co robi bardzo wiele osób. Można również zapytać lokalnych członków stowarzyszeń, które pomagają potrzebującym. Jeżeli to nie pomogło, napisz do nas wiadomość, np.: “Cześć, mam niepotrzebne ubrania, których nie mam komu oddać, co zrobić aby nie zaśmiecać środowiska i zwolnić miejsce w szafie?”. Po takiej wiadomości możesz liczyć na naszą pomoc, ponieważ zaczynamy zajmować się upcyclingiem na szerszą skalę i chcemy w niedalekiej przyszłości zadbać o każde ubranie, którego nikt nie potrzebuje, aby nie wylądowało na wysypisku.

Podsumowując, kapsułowa garderoba daje nam możliwość powiększenia przestrzeni w naszym mieszkaniu. Z perspektywy czasu zaoszczędzimy sporo pieniędzy mimo, że ubrania, które idealnie nadają się do takiej garderoby są dość drogie. Nie będziemy jednak rozdrabniać wydatków i oszukiwać się, że wydajemy mniej systematycznie dokupując tanie rzeczy, które przestaną wyglądać dobrze po relatywnie krótkim czasie i dadzą sporą sumę pieniędzy. Mniej ubrań oznacza też, że łatwiej nam o nie dbać i mamy do tego większą motywację. Nagrodą za trochę uwagi poświęconej konserwacji ubrań dobrej jakości będzie wspaniały wygląd i ponadczasowy styl aktualny przez wiele lat, a czasem przez całe dekady.

Jak wygląda nasze podejście do garderoby kapsułowej?

Zakładając vvidoki chcieliśmy aby ubrania, które szyjemy nie były na jeden sezon. Marzyliśmy o tym by wszystko co będziemy szyli stało się ponadczasowe, a jak wiadomo dwa główne składniki ponadczasowości to: wysoka jakość i klasyczna, ale nie nudna forma.

Naszym głównym celem w kontekście zrównoważonej mody, jest to aby wszystko co powstanie w naszej pracowni korespondowało ze sobą. Nie ważne czy uszyjemy coś teraz, czy za dwa, albo trzy lata- wszystko ma do siebie pasować i stanowić jedną, wielką kapsułową kolekcję. Zrównoważona moda nie może ograniczać się tylko do naturalnych i odpowiedzialnych materiałów, z których tworzymy ubrania. Ma również ograniczać w znacznym stopniu nadprodukcję i konsumpcję ponad możliwości naszej Planety. Ma prowokować do zastanawiania się przed zakupem, a każdy zakup odzieży ma być przemyślaną i odpowiedzialną decyzją! Koniec.

Powrót do blogu